TEST DESIGN COMPETITION'S WALL OF FAME
​​

Wall of Fame TDC 2017


Open Category 2017


DSC06747.jpg
Open Category Winner 2017

The Quest (MAMPU)




Winner​

1st Runner Up​

2nd Runner Up​

The Quest (MAMPU) 

​Bug Seekers (INTAN)

Bug-Killa-Squad (INTEL)​

1.     Myzatul Akmam Sapaat

2.     Asnida Akmal Noor Che Ahmad​

3.     Noor Hasliza Mohd Hassan

4.     Abdullah Mohammad

1.     Mohd Adiel Azhar Harun
2.     Masrulehsan Mamat
3.     Noraishah Rahimah Omar
4.     Hazlina Shariff
5.     Haslina Sahar

1.     Tan See Chong
2.     Yu Yin Kii
3.     Hu Siew Lan
4.     Faten Othman
5.     Chan Kok Wai​















University Category 2017



DSC06700.jpg
University Category TDC 2017 Winner

PUTRA-Tester (UPM)




Winner​

Consolation Prizes - 1​

Consolation Prizes - 2​

PUTRA-Tester

Universiti Putra Malaysia (UPM)

Bug Hunters

Universiti Tenaga Nasional (UNITEN)

Tech Pirates

Universiti Teknologi PETRONAS (UTP)

​1.     Dr. Mohd Hafeez Osman (Supervising Lecturer)

2.     Mu'az Toshihiko Mansor
3.     Syazani Hussain
4.     Wan Norizzati Wan Hasan
5.     Nur Farah Shazwani Nor Azmi

​1.     Ramona Ramli (Supervising Lecturer)
2.     Chong Keat Lee
3.     Ahmad Zulhilmi Zainal
4.     Muhammad Nazmi Baharadin
5.     Kien Seng Lim

1.     Dr. Norshakirah A Aziz (Supervising Lecturer)
2.     Nor Akif Norridzuan
3.     Ameer Wafin Ilias
4.     Muhammad Fadzil Mohd Jusri
5.     Mohd Syamiel Mohd Nizam


​ 

​​

Wall of Fame TDC 2016

Finalist of Open Category 2016

CTRL+F.JPG
Open Category Winner: CTRL-F

​​​
​​Winner of TDC Open Category 2016
Team: CTRL + F
Members:
1.  Wong Por Yin
2.  Lee Kah Jing​
3.  Nursyahirah Mokhtar
4.  Nur Azieda Mohd Bakri
5.  Shaundeep Nahulanthran​​
​​


Finalist Team of TDC Open Category​​ ​2016
Team: For Testing Purposes
Members:
1.   Dr Mohd Hafeez Osman
2.   Roshaimieza Mat Adam
3.   Muhammad Hadri Basri
4.   Shaiful Farith Ahmad
5.   Rasyida Zainun​​​
Team:​​ G​rove
Members:​
1.   Syafiq Ibrahim Shah
2.   Wan Abdul Hakim Wan Abdul Arif
3.   Chan Jerry
4.   Quek Zhen Han Deric
5.   Khor Zee Huan​
Team: Three Musketeers
Members:
1.   Teh Hui Pheng
2.   Azlan Mohama​d Faisal​
3.   Khaw Benjamin Ben Jie​


Team: Star Bugs
Members:
1.   Tan Chye Thiam
2.   Wong Ken Sng
3.   Donovan Liow Shi Jie
4.   Brandon Cheah Tan Yang
5.   Leow Soo Yia​n​​
 

Finalist of University Category 2016

UFT.jpg 
  University Category Winner: UFT (Unisel FCSIT Tester) 

​​​ ​           ​ ​ Winner of TDC University Category 2015        ​ ​​​​
​​Team: UFT (Unisel FCSIT Tester) - UNISEL
1.   Hema Subramaniam (Supervising Lecturer)
2.   Mohamed Ibrahim
3.   Mohammad Nizam Sirajudeen
​4.   Muhamad Azwan Azman​
5.   Norashiken Ibrahim​
 
                          1st Runner Up                         
​​
   ​  ​​    ​              2nd Runner Up                                   
Team: ​Team 404 - UTHM
1.   Noraini Ibrahim (Supervising Lecturer)
2.   Ko Wye Sean
3.   Ruban Selvarajah
4.   Muhammad Shukri Ch​e Lah
5. Yap Wei Qian
Team: Killer Instinct - UNITEN
1.   Ramona Ramli (Supervising Lecturer)
2.   Muhamad Zubair Md Eusof
3.   Muhammad Amin Asyraf Padil
4.   Rima Ibrahim Alghanim
5.   Aqilah Azizan​ ​​



​​
 


Wall of Fame TDC 2015​

Open Category 2015

Team Komodo Dragon 2015 Small.jpg 
Winner of TDC Open Category 2015

 ​​​​​​​​​​​​​​​​Team: Komodo Dragon

 Wong Ken Sng

 Liow Shi Jie

 Nur Azira Abdullah

 Syafiq Ibrahim Shah

 Pau Wan Sze



​​ ​​​Finalist Team of TDC Open Category 2015​​​​
Team: Bug Buster
Khoo Ai Choo
​Ooi Soo Min
Poh Ker Haw
Tan Bee Ling
Tan Kok Mang
​​Team: IDS 
Chan Francis Yong Lung 
Chong Audrey Nya Ling 
Lau Kuek Hoon 
Law Ngee Loong 
Lim Moses Him Kuong

Team: CyberTester 
Norazah Ab Latif 
Siti Nurliza Mokhtar 
Nur Sharmini Alexander 
Subramani Nagaiah


Individual​: 
Azura Zainal Abidin






University Category 2015
Kryptonite - cropped small.jpg          
Winner of TDC University Category 2015
SOFTEC Asia 2015 Most Popular Booth

Team: Kryptonite (UTP)
Dr. Lukman A. Rahim (Supervising Lecturer)

Cheng Mun Mun

Nishalini Prakasan
Noor Hafizah Abdul Rahim
Afiqah Mohammed Kamal


Unimas.png
TDC University Category 2015 1st Runner Up

Team:  FocusIT (UNIMAS)

 Abdul Rahman Mat (Supervising Lecturer)

 Chye Kim Quan

 Kan Ching Yee

 Ling Wan Chung

 Fariz Izwan Ishak​






Wall of Fame TDC 2014


TDC Winner

Open Category Champion

Team Komodo Dragon (2014)


​Team​ Members: Kok Howg Ewe, Khuen Aun Goh, Ken S'ng Wong, Sheau Ling Lim, Shan Hui Tan
TDC Winner 2

University Category Champion

Team Infinity (UNITEN)


Supervising Lecturer: Ramona Ramli 
Team Members: Akmal Hakimi Mohd Zamri, Nasrin Raihan Mohamad Amir, Lynn Tan Shun Chee​
Solo Winner

SOFTEC 2014 Most Popular Booth

Team FTP​


​​​Team Members: Faiz Misuari Mohamad Ali, Mohd Khaizul Azhar Mohd Yusof, Jia Wei Yeap, Zeon Poee Liang, Mohd Izzuddin Mat Zin​